Quasar to album pełen mistyki i duchowości, pomost między doczesnością, tym co realne i namacalne, a kosmosem, między ciałem, a duszą, surrealistyczna wizja, która wciąga, fascynuje i pozostaje na długo w pamięci.

 

Płytę QUASAR nagrano w składzie:

 

Francesca Nicoli: śpiew, teksty

Vittorio Vandelli: gitary klasyczne, akustyczne i elektryczne, gitara basowa, chórki

Giovanni Pagliari: instrumenty klawiszowe, chórki

Riccarso Spaggiari: perkusja i programowanie

Totem Bara: wiolonczela

 

Special thanks go to Ataraxia for band photos.

Magazyn Muzyczny Heart and Soul pragnie serdecznie podziękować zespołowi Ataraxia za udostępnienie materiałów ilustracyjnych do artykułu.

 

https://www.facebook.com/AtaraxiaFB

http://www.ataraxia.net/

https://annapurnaprod.bandcamp.com/album/ataraxia-quasar

(pk)

 

 

16 października ukazał się Quasar, najnowszy album w dorobku muzyków z Modeny. Na płycie zawarto siedem kompozycji ( w wersji digibook osiem ).

Album otwiera utwór Iniziazione, prawie 12 minutowe pulsujące intro ze złowieszczymi tonami przeplatanymi delikatnym, zwiewnym śpiewem, przenikającymi i pozostającymi w umyśle słuchacza słowami – Solve et Coagula. Kolejny utwór, Nebula to spokojna kompozycja, harmonia dźwięków gitary ze śpiewem Franceski, to zarówno mgławica, jak i welon rzymskiej panny młodej, zaproszenie na starożytny ślub, gdzie wyobraźnia pozwala dostrzec mitologiczne nimfy wśród weselnych gości. Onesess, nastrojowo opowiedziana przez Francescę historia - walka, a zarazem jedność, równowaga, światłość i mrok, niczym miecz i waga w dłoniach Archanioła Michała. Sex is a Prayer to kojąca podróż przez krainę, gdzie miłość i cielesność stapia się w jednolitą, niepodzielną substancję, by uwolnić nas od strachu. Radiance mimo swej delikatności niesie ze sobą szamańskie doświadczenie, mistyczne obcowanie z głębią mórz i szczytami gór, które trwając w swej przeciwności stają się gwarancją równowagi. The Timeless to wołanie duszy, pragnienie katarsis, by za przyczyną oczyszczającego, fioletowego płomienia hrabiego Saint-Germain, stać na nowo, być i trwać. Finałowy Beyondness, to czas spędzony z archaniołem zbawienia i światłości - Urielem, tym który najlepiej rozumie doczesne słabości, nałogi i upadki, tym który wspomaga, tu i teraz, w codziennym życiu.

Od prawie prawie 35 lat muzycy zapraszają słuchacza do wspólnej, fascynującej podróży w czasie, wyprawy przemierzającej odległe miejsca, kraje i kontynenty, by z każdego z nich chłonąć kulturę, duchowość, historię, sztukę i spajać w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną muzyczną całość.

W każdym nowym wydawnictwem zespół udowadnia swój kunszt, niebywałą zdolność do łączenia nowoczesnej technologii z archaicznym instrumentarium, tworząc oryginalną fuzję sacrum i profanum, eksperymentując, splatając muzykę dawną i współczesną, mieszając języki, zamieniając słowa w zaklęcia, łącząc to, co na pozór różne w harmoniczną całość, by w konsekwencji osiągnąć stan artystycznie doskonały, duchowe spełnienie – ataraxię.

Melancholię, nostalgię, malarskie pejzaże, walczące ze sobą żywioły, błogi szum morza, zapach lasu i łąki, rytm istnienia wyznaczony przez naturę, magię i codzienność, czy gwar średniowiecznego targu wypełniony głosami przybyłych z orientu kupców, sztuczkami kuglarzy, opowieściami podróżników, wszystko to odnajdziemy w twórczości Ataraxii. Wszystko to porywa, pochłania i przenosi słuchacza to innego wymiaru, staje się przyczynkiem do podróży w głąb siebie, do magicznych miejsc, gdzie to, co materialne traci na sile, przestaje dominować i ustępuje miejsca duchowości i harmonii, pozwala odnaleźć wewnętrzną siłę, dostrzec światło, poczuć miłość.

Równowaga ducha, stan błogiej niewzruszalności, wolny od cierpienia, lęku przed przemijaniem i tym, co ostateczne, uwolnienie od niepokoju i nadmiernych pragnień stojących na drodze do duchowej radości, stanu doskonałego, upragnionego, będącego gwarancją wewnętrznego, duchowego szczęścia.

Ataraxia – po raz pierwszy zrodzona przed wiekami w Abderze, w umyśle Demokryta - „śmiejącego się filozofa”, po raz drugi 1985 roku we włoskiej Modenie.

Zespół powołali do życia Francesca Nikoli i Michele Urbano, przez pierwsze lata działalności z grupą współpracowało wielu muzyków, aż ostatecznie Francesca Nicoli, Vittorio Vandelli i Giovanni Pagliari stali się podstawowym składem, w którym występują i nagrywają do dziś.

 

( 22.10.2020 )

ATARAXIA - Quasar