Magazyn Muzyczny Heart & Soul

VOYNA The Cinvat Bridge recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

16 marca 2021

Wyd. 15 marca 2021

Icy Cold Records

 

Czinwat, most między światem doczesnym, a światem umarłych, miejsce wędrówki uwolnionej od ciała duszy, wąski i niemożliwy do przejścia dla dusz, ludzi za życia niegodziwych, szeroki dla tych, których życie wypełniały szlachetne słowa, myśli i czyny. To ich duszę trafią do Krainy Pieśni, by właśnie tam radośnie wyczekiwać zmartwychwstania i powrotu na ziemię. 

 

Most Czinwat ( The Cinvat Bridge ) tak właśnie została zatytułowana debiutancka płyta grupy VOYNA, solowego projektu Peera Lebrechta, na co dzień wokalisty i lidera berlińskiej grupy Golden Apes. Pomysł nagrania solowego albumu zrodził się podczas nagrywania ostatniego krążka Golden Apes, płyty Kasbek, która swoją premierę miała w czerwcu 2019 roku. VOYNA nie jest dla Peera ucieczką od dotychczasowej twórczości,  a jedynie chęcią wyprodukowania czegoś równoległego, muzycznego zaprezentowania i zdefiniowania siebie samego, własnych wizji, stworzenia czegoś w rodzaju autoportretu namalowanego dźwiękiem i wyśpiewanego słowami złożonymi z  przemyśleń.

 

The Cinvat Bridge to duchowa wyprawa słuchacza do sennej krainy, pośrodku której, każdy kto uwolni swoją wyobraźnie, dostrzeże swój własny tajemniczy most, który mieni się być wypadkową naszych czynów, myśli, dobrych i złych uczynków, tego co daliśmy innym i tego, co im odebraliśmy. Ta swoista podróż, to próba dla każdego z nas, próba przed tym,  co ostateczne, nieuchronne, to szansa, by zobaczyć coś, co trudno jest dostrzec żyjąc w pędzącym na oślep świecie, gubiąc po drodze, to co ważne, piękne i niezbędne do prawdziwego życia, to możliwość, aby wyprostować ścieżki, by gdy czas nadejdzie, spokojnie przejść przez most. 

 

Przez cały czas tej onirycznej wyprawy,  będzie towarzyszył nam melancholijny i głęboki śpiew Peera Lebrechta, otoczony lirycznymi dźwiękami syntezatorów i gitary, balansującymi między sennym spokojem, a porywającym do tańca rytmem. 14 utworów stanowiących doskonałą, spójną całość, 70 minut zachwycającej muzyki, które za przyczyną nagromadzonych emocji, wyjątkowych, różnorodnych dźwięków, wydają się być jedynie krótką chwilą, powodując niedosyt.

 

Płyta projektu VOYNA, to wydawnictwo, które z pewnością zadowoli nie tylko miłośników muzyki spod znaku post-punka, czy darkwave oraz fanów jego wcześniejszych dokonań z zespołem Golden Apes. Peer Lembrecht wykracza poza wspomniane gatunki, wyznacza znacznie szerszą przestrzeń, gdzie znajdzie się miejsce dla wielu innych gatunków. The Cinvat Bridge, to płyta dla wszystkich, którzy konsumując muzykę potrafią zaangażować emocję i wyobraźnię, oderwać się od tego, co rzeczywiste oraz materialne i przenieść się obszarów duchowych, artystycznych doznań, to album dla wszystkich, którym bliska jest myśl Nitzschego, że “Ohne Musik wäre das Leben ein Irrtum”

 

Płytę nagrano w składzie:

 

Peer Lebrecht - śpiew

Thommy Hein - gitary

 

Gościnnie:

Denis Ivanov - gitary

Marita Volodina - śpiew

 

https://voyna-official.bandcamp.com/releases

https://www.facebook.com/voynaofficial