Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Postaw mi kawę na buycoffee.to

<< Wróć do Recenzje

23 maja 2021

VARSOVIE - L'Ombre et la Nuit recenzja płyty

VARSOVIE  L'Ombre et la Nuit new album

Wyd. 21.05.2021

Icy Cold Records

 

Początki grupy sięgają 2005 roku, kiedy to w Grenoble Arnault Destal i Grégory Cathérina powołali do życia zespół Varsovie. Przez ponad piętnaście lat działalności muzycy konsekwentnie podążają własną, rozpoznawalną muzyczną ścieżką, łącząc post-punk z wyrazistym, energetycznym mrocznym rockowym brzmieniem. Trzy lata po premierze ich ostatniego albumu Coups Et Blessures, duet powraca z nowym materiałem - albumem L'Ombre et la Nuit.

Czwartą studyjną płytę zespołu, poprzedziło opublikowanie trzech singli - Kissa Kouprine, Magnitizdat oraz L'Ombre et la Nuit, będący jednocześnie tytułem całej płyty.

 

L'Ombre et la Nuit to płyta wypełniona po brzegi emocjami, które kipią od pierwszych taktów. Wylewają się z głośników, parują wypełniając pomieszczenie, rozpływają się po podłodze, zanurzając w sobie wszystko wokół, nie stygną, pozostają wrzące, aż nie wybrzmi końcowy dźwięk ostatniego utworu. Każdy z dziesięciu utworów został  naznaczony osobistymi emocjami, swoistą nerwowością, szorstkim i mroczonym brzmieniem, zza którego wyłania się spora dawka melancholii. Album francuskiego duetu, to płyta pełna brutalnej szczerości, mroczna, niepojąca, a zarazem hipnotyzująca, pociągają, zmysłowa i poetycka, a co niezmiernie ważne, za co chwała muzykom, od początku do końca zaśpiewana po francusku.

 

Niezaprzeczalny atut zawartych na płycie kompozycji, stanowią liczne nawiązania historyczne i kulturowe.

Tytuł pierwszego singla - Kissa Kouprine, to pseudonimem francuskiej modelki i aktorki pochodzenia rosyjskiego i węgierskiego Kseni Alexandrovny Kupriny, Magnitizad to rosyjski neologizm, który odnosi się do konspiracyjnego procesu powielania taśm z muzyką zakazaną przez cenzurę i samodzielnej ich dystrybucji w Związku Radziecki.

Utwór tytułowy - L'Ombre et la Nuit, nawiązuje do ostatniego zbioru poezji pisarza i poety Francisa Giauque i stanowi hołd złożony przez muzyków szwajcarskiemu twórcy.

 

Do każdego z trzech utworów promujący album, zrealizowano teledyski - mroczne, monochromatyczne wizje przenoszące widza do innego wymiaru, począwszy od artystycznego obrazu do utworu Kissa Kouprine wyreżyserowanego przez irlandzką artystkę wizualną Deborę Sheedy, do tytułowego L'Ombre et la Nuit, którego emocjonalny nastrój potęguje mroczny film w całości zrealizowany i nakręcony w piwnicy w czasie trwania lockdawnu.

 

Varsovie po raz kolejny nie zawiedli, stworzyli surowe, ale jakże energetyczne i pociągające kompozycje, które pochłaniają słuchacza do tego stopnia, że czas zaczyna płynąć coraz szybciej i szybciej, a dziesięć kompozycji mieni się być tylko chwilą, co sprawia że gdy dobiegną końca, bez chwili zastanowienia wciskamy ponownie Play.

 

L'Ombre et la Nuit | VARSOVIE (bandcamp.com)

ICR055​ - VARSOVIE "L'Ombre Et La Nuit" | Icy Cold Records (bandcamp.com)

VARSOVIE | Facebook

VARSOVIE (@varsovie.propaganda) • Zdjęcia i filmy na Instagramie