Photo Eliana Giaccheri

Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Postaw mi kawę na buycoffee.to
This Eternal Decay - ABSØLUTIØN recenzja płyty

This Eternal Decay - ABSØLUTIØN recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

06 kwietnia 2023

Wyd. 19.05.2023

Trisol Music Group

 

Nieważne gdzie teraz jesteś - Rzym, Paryż, Berlin, a może Warszawa. Ulice i chodniki mają wszędzie to samo przeznaczenie, a mrok nocy i mgła pokrywa je jednakowo, niezależnie od przestrzeni geograficznej. W powietrzu zawisła wilgoć zmieszana ze smogiem, który osiada na szybach futurystycznego wehikułu, gdy pędzisz nim tej nocy. Szybkość sprawia, że wszystko na zewnątrz zmienia swoją formę i kształt, rozciąga się, tworzy wiązkę linii,  niczym światła pojazdów zatrzymane w kadrze otwartej na kilka sekund migawki. Ludzie jak obłoki z pary wydobywającej się z kanałów, prześwitujące duchy - czy kochają, czy są kochani, czy uczucie daje im szczęście. wszystko trwa tak krótko, jak ulotna chwila, ciało, mózg, trzewia, bijące zbyt szybko serce kochanka. Wokół odcienie bieli, czerni i szarości. Monochromatyzm pobudza wyobraźnię silniej, niż feeria radosnych barw. Zanurzasz się coraz głębiej i głębiej w splątane ulice, w słuchawkach pulsujący rytm, ściana dźwięku, na której ktoś maluje litery, składa w słowa i zdania, czytasz je, on pisze o tobie, pisze kim jesteś. Oddychasz, istniejesz, jesteś, choć przez chwilę czujesz się obłąkany. Czas płynie nieubłaganie szybko, tak bardzo boisz się przeciętności, pragnienie doskonałości staje się obsesją, która w konsekwencji przytłacza, przeraża, perfekcja to utopia. Tak samo mocno jak jej pożądałeś, teraz pragniesz od niej uciec. Wirujące przed oczami kolory układają się w wyrazisty, symboliczny obraz, wymowny przekaz, czytasz go jak wiersz, w którego wersach miłość splata się z przekleństwem, a wybłagany pocałunek nie daje rozkoszy, nie czujesz jego miękkości i ciepła, ktoś zamyka oczy i całuje twoją pustkę. Cierpisz, miłość od prawieków i na zawsze spleciona z bólem i udręką, szepczesz – zagubiłem się w tobie – odkrywasz swoje pragnienia i szukasz rozgrzeszenia.

ABSØLUTIØN, czwarty studyjny album mistrzów mrocznego nastroju, włoskiej grupy This Eternal Decay, to opowieść o uczuciach i wielkiej sile miłości, zarówno tej budującej, jak i destrukcyjnej. Ricardo Sabetti (Spiral69), Pasquale Vico (Date at Midnight), Andrea Freda (Spiritual Front) i Alessio Schiavi (Avant-Garde) zamknęli swoją opowieść w jedenastu wyrazistych kompozycjach. Muzycy sięgają po sprawdzone środki, które wykorzystywali na wcześniejszych albumach, zawsze traktując je w sposób świeży i nowatorski, co sprawia że każde premierowe wydawnictwo This Eternal Decay staje się doniosłym muzycznym wydarzeniem. Płyta ABSØLUTIØN to perfekcyjna, zrównoważona fuzja gatunków, bez dominacji i wyróżnień. Symbioza darkwave, w jej najpiękniejszym, romantycznym wydaniu, industrialnego niepojącego i tajemniczego rytmu, melancholijnych synthpopowych ozdobników, mrocznego, dynamicznego basu i post-punkowej melodyjnej gitary. Wszystko to stanowi nierozerwalną i idealnie brzmiącą całość z przepełnionym wrażliwością, porywającym śpiewem. Jeśli kłębiące się w umyśle człowieka myśli i emocje można przekształcić na zbiór dźwięków, to ABSØLUTIØN jest doskonałym tego przykładem – rzymscy muzycy dokonują tej przemiany w sposób zachwycający i wyjątkowy.

 

Kierujemy specjalne podziękowania dla Giulia Negri i wszystkich muzyków This Eternal Decay za możliwość przedpremierowego poznania i obcowania z płytą ABSØLUTIØN.

 

THIS ETERNAL DECAY FACEBOOK

THIS ETERNAL DECAY BANDCAMP

 

Jeśli podoba Ci się to, co robimy wesprzyj naszą stronę KLIKNIJ TU i postaw nam wirtualną kawę.