Magazyn Muzyczny Heart & Soul

This Cold Night - ARE WE NOT IMMORTAL YET​?​?  - recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

20 lutego 2022

This Cold Night, to solowy projekt Chase Morledge`a, amerykańskiego muzyka pochodzącego z Austin w Teksasie.

Chase Morledge to postać tajemnicza, na próżno szukać informacji na jego temat w mediach społecznościowych – tam muzyk nie istnieje, również przepastne zasoby internetu nie dostarczą nam zbyt wielu informacji. Chase stroni od autoreklamy, na pierwszym miejscu stawia muzykę, wyraża siebie poprzez twórczość, skrywając za artystycznym aktem twórczym swoją prywatność. Jeśli zatem chcemy poznać Chese`a powinniśmy sięgnąć po jego muzykę.

Początek roku to doskonała ku temu okazja, ponieważ 5 lutego 2022 ukazał się najnowszy album artysty. Płyta ARE WE NOT IMMORTAL YET?? dostępna jest na razie wyłącznie w formacie cyfrowych, jednak jeszcze w tym roku ukaże się na CD oraz w limitowanej serii na winylu.

 

Trudno jednoznacznie określić muzyczną płaszczyznę po której porusza się projekt This Cold Night. Chase tworzy wprawdzie budowlę o szkielecie skonstruowanym z rasowych post-punkowych i zimno-falowych dźwięków rytmów, jednak nie otacza wyznaczonej przestrzeni lodowatymi betonowymi ścianami, nie zaprasza nas do pomieszczeń wypełnionych wyłącznie mrokiem i przesiąkniętych przyprawiającą o dreszcze wilgocią. Buduje przeciwwagę dla chłodu i ciemności, nie stroniąc od łagodnych, delikatnych dodatków i kolorów przełamujących surową bryłę.

Obecna w kompozycjach Amerykanina eklektyczna stylistyka, sprawia, że nawet na pozór złowieszcze i przerażające słowa „atom bomb” powtarzane przez Chase`a w duecie z Gawby Weinstein brzmią łagodnie.

Cały album ARE WE NOT IMMORTAL YET?? mieści w sobie pokaźną dawkę ciepła i kojącej miękkości. Morledge korzystając ze środków zawłaszczonych głównie przez mrocznych artystów, stworzył liryczną, nastrojową, miejscami romantyczną, a nawet przebojową płytę. Udowodnił, że każda dziedzina sztuki, w tym również muzyka to układanka pozbawiona ograniczeń, schematów i odgórnie narzuconych instrukcji postępowania i chwała Mu za to.

 

(pk)