Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Mekong Danse danse

Selofan - Animal Mentality, recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

13 kwietnia 2024

Fabrika Records

wyd. 10.04.2024

 

Jest rok 2012. Ateny. Dwoje utalentowanych muzyków - Joanna i Dimitris konstruują muzyczny batyskaf. Zamykają się w nim z instrumentami, głowami wypełnionymi setkami pomysłów i pragnieniem tworzenia. Niczym w powieści science-fiction, zmniejszają go do mikroskopijnego rozmiaru. Jest tak mały, że można go podać dożylnie, by krążył krwiobiegu ludzkiego organizmu. Tak też się staje. Od dwunastu lat przemierzają i penetrują najdalsze i najbardziej skrywane obszary ludzkiego umysłu. Obserwują, analizują, konfrontują z własnymi przeżyciami i spostrzeżeniami, by uformować je w opowieści złożone ze splecionych ze sobą dźwięków i słów. Od samego początku czynią to na swój własny, oryginalny sposób, a każda płyta greckiego duetu niesie ze sobą ogromny ładunek emocji i porywającej, działającej na wyobraźnię muzyki. Jeśli dodamy do tego przesiąknięte teatralną estetyką występy na żywo, otrzymamy tajemniczy artystyczny twór, który nieustająco kusi, pociąga i uzależnia.

 

Przez dwanaście lat działalności wydali 6 studyjnych albumów. 10 kwietnia 2024 miała miejsce premiera kolejne, siódmej płyty duetu, zatytułowanej Animal Mentality.

 

Wszystkie wydawnictwa Selofan charakteryzuje swoisty muzyczny koktajl, perfekcyjnie łączący darkwave, post-punk, zimną falę i syntetyczne brzmienie rodem z lat osiemdziesiątych „przetłumaczone” na współczesny muzyczny język. Wierność stylowi i konsekwentne podążanie obraną przez Selofan artystyczną drogą nie sprawia, że twórczość zespołu nie ewoluuje. Selofan nie stoi w miejscu. Poruszając się we własnej muzycznej przestrzeni, nieustająco eksperymentuje i poszerza ją o kolejne zdobywane obszary artystycznej krainy. Każdy kolejny album nasyca pokaźną dawką emocji i oryginalnych kompozycji, czyniąc go odrębną, zamkniętą opowieścią.

 

Animal Mentality, to zbiór ośmiu historii, stanowiących podsumowanie własnych wnikliwych obserwacji, głębokiej analizy ludzkiej natury i psychicznej kondycji współczesnego człowieka, dokonywanych przez Joanna i Dimitrisa. Greccy artyści czynią to w sugestywny sposób, z dbałością o najmniejsze detale i niebywałą umiejętnością obrazowania słowem i muzyką. Człowiek w opowieściach Selofan to jednostka skomplikowana, myśląca, o umyśle nasyconym emocjami, poszukująca odpowiedzi i nieustająco mierząca się, z nie zawsze przyjazną, rzeczywistością. To postać nam bliska, realna, bo doświadczająca tego, co może dotykać każdego z nas – bolesnej samotności i izolacji, kuszącego, lecz często niebezpiecznego pożądania, czy ucieczki przed przytłaczającym mrokiem z jednoczesną pogonią za szczęściem i spełnieniem. Selofan rysuje cienką linię – granicę między radością, a smutkiem, przypomina, że nie ma ucieczki przed tym, co nieuniknione, a chwila beztroski, może w ułamku sekundy przeistoczyć się w tragedię.

 

Najnowszy album Selofan, to generator emocji, przemyśleń i refleksji. Słowa owinięte charakterystycznym rytmem, melodią basu i syntezatorem, balansującym pomiędzy porywającym, szalonym tańcem, a refleksją i melancholią. Joanna i Dimitris, to mistrzowie budowania niepowtarzalnego nastroju. Ich muzyka i śpiew to zaproszenie do wspólnej podróży. Tajemniczej, fascynującej, choć niebezpiecznej.

 

Jedziesz z nami?

Bez zastanowienia odpowiadam – TAK!

 

On the highway early morning

See the Alps it is still snowing

Joy Division through the speakers

Whiskey sticking on the fingers

They were all so young and carefree

So in love the whole world could see

Laughing in the car that morning

No one knew that death was coming

 

(pk)

 

 

Jeśli podoba Ci się to, co robimy  KLIKNIJ TU i wesprzyj naszą stronę.

 

Click HERE to support our website.