Wyd. 30 września 2024 Zocharum i Bat-Cave Productions.
30 września 2024 ukazała się płyta Podróż, nowy album zespołu Opowieść, wydawnictwo szczególne, bo wymykające się interpretacjom. Na tyle silne i wyraziste, że nie wymaga dodatkowych słów i wyjaśnień, a jednocześnie tak oryginalne i działające na wyobraźnię, że to co kłębi się w mojej głowie, eksploduje i kipi, postanowiłem zamienić na słowa.
Podróż to przedsięwzięcie jednocześnie muzyczne, historyczne i literackie, dotykające granic stylistyki noise, transowego rytualnego brzmienia, ambientu i psychodelii. Nie jest to płyta do biernego słuchania – wymaga od odbiorcy zaangażowania i umiejętności czytania pomiędzy dźwiękami. Wydawnictwo stanowi artystyczny labirynt, w którym różne wymiary podróży nakładają się na siebie, kreując audiowizualną przestrzeń, w której pogranicze jawy i rzeczywistości ulega swoistemu zatarciu.
Motyw podróży to kluczowy punkt albumu, próba porwania słuchacza i prowadzenia go przez dźwiękowe pejzaże przypominające migotliwe obrazy zarówno rzeczywistych, jak i sennych, efemerycznych miast i bezdroży. Wzmocnieniem przekazu, jest dołączona do albumu tajemnicza mapa. To nie tylko dodatek, lecz integralny element koncepcji, wskazujący punkty, które stały się inspiracją dla poszczególnych kompozycji. Zaznaczone na niej miasta to miejsca pełne opuszczonych fabryk, wąskich i mrocznych uliczek nierzadko zapomnianych, lecz przy bliższym poznaniu, fascynujących miasteczek Dolnego Śląska, Wielkopolski, czy Opolszczyzny. Każde z tych miejsc mieni się być odbiciem lustrzanym zarówno kolejnego, jak i poprzedniego, tworząc specyficzną oś wprowadzającą słuchacza w rzeczywisty kontekst płyty. Tutaj każda nuta i każde słowo wydaje się mieć swoje przeznaczenie i miejsce na mapie, a pozorny chaos przy bliższym poznaniu przeistacza się w spójną, logiczną i zrozumiałą substancję.
Dzięki współpracy kilkunastu artystów, album eksploruje niezliczone możliwości dźwiękowe – od mechanicznego stukotu pociągu, przez industrialne łoskoty, po niemal ambientowe przestrzenie rozjaśnione eterycznym pogłosem. Podróż to płyta, która pokazuje, że noise i monotonne, trasowe rytmy, mogą być traktowane jako formy duchowego doświadczenia, a hałas to nie tylko zwyczajny, codzienny dźwięk, lecz także początek i przyczynek kontemplacji.
Brzmienie albumu jest gęste, miejscami może wydawać się przytłaczające, lecz jednocześnie pozostaje niezwykle spójnym. Kompozycje przechodzą płynnie jedna w drugą, tworząc wrażenie niekończącej się podróży przez kolejne warstwy rzeczywistości. Instrumentalne eksperymenty budujące ściany dźwięku nawiązują do sonicznej brutalności w stylu grupy Swans, podczas gdy transowa narracja liryczna, osadzona między przesterami, wśród śpiewów, szeptów i deklamacji, przypomina najbardziej surrealistyczne momenty twórczości Current 93. Wrażenie ruchu, podróży i zmieniających się pejzaży dźwiękowych przywołuje echa kompozycji Steve’a Reicha, choć w wydaniu bardziej mrocznym i postindustrialnym.
Nieprzypadkowo grupa Opowieść została określona jest jako "Noise Ritual Spleen Songs". Tworzy ona muzyczne misterium, w którym hałas i muzyka splatają się, by stanowić jedność. Wydana Zocharum przy wspólpracy z Bat-Cave Production, płyta nie podlega jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej – oscyluje między industrialem, ambientem, post-rockiem, a noisem, przywołując na myśl najdziwniejsze eksperymenty dźwiękowe Coil czy Throbbing Gristle. To dzieło w równej mierze dźwiękowe, co konceptualne, łączące odgłosu świata materialnego, brzmienie instrumentów, szum i zgrzyt maszyn, delikatny śpiew ptaków, czy echo wydobywające się z historycznych budowli z ezoteryczną, trudno uchwytną aurą.
Podróż to również próba uchwycenia pamięci miejsc i ludzi, którzy je zamieszkiwali i opuszczali, tworzyli i porzucali wbrew własnej woli. Słuchając płyty i jednocześnie spoglądając na dołączoną mapę, możemy dostrzec ukryte powiązania między dźwiękami, a historią, które przywołują wspomnienia dawnych podróżników, pielgrzymów, wędrownych muzyków i uchodźców.
Podróż to nie tylko album muzyczny, ale także doświadczenie z pogranicza sztuki i mistycyzmu. Opowieść pokazuje, że w muzyce tkwi moc opowiadania historii, a każdy dźwięk ( nie tylko ten wydobywany z instrumentu ) może być medium do przekraczania rzeczywistości. To płyta, której się nie słucha – ją się przeżywa. Podobnie jak prawdziwa podróż, wymaga ona skupienia, otwartości na napotkane bodźce i gotowości na wejście w świat, w którym granice między dźwiękiem, przeszłością i współczesną przestrzenią są niejasne i płynne.
(pk)
Jeśli podoba Ci się to, co robimy KLIKNIJ TU i wesprzyj naszą stronę.
Click HERE to support our website.