Miłość jest wszędzie, jest widoczna i kolorowa lub nieśmiała, ukryta przed wzrokiem ciekawskich. Miłość jest wieczna, bywa radosna i szczęśliwa, bywa przepełniona smutkiem i melancholią, raz sensem i spełnieniem, raz przekleństwem i tęsknotą. Miłość wypełnia przestrzeń każdego miasta, każdej ulicy, jest Pradze, jak twierdzą Chloé i Benoît, jest również Lyonie, gdzie mieszają płynące z ich wnętrz chłodne dźwięki, tworząc wyjątkowy, eteryczny, chwilami ponury, odurzający muzyczny koktajl.

 

Duet Love in Prague powstał Lyonie w 2007 roku. Rok później wydali pierwszy singiel „Lost Days”, kolejny „Ice Ages” ukazuje się wyłącznie w wersji cyfrowej w 2011 roku. Debiutancki długogrający album „Ghost Note” ukazał się w 2013 roku nakładem Kalinkaland Records.

 

Dwa lata po premierowej płycie, ukazuje się drugie wydawnictwo francuskich artystów - „Fallen Angels”, wydane przez Unknown Pleasures Records. Najnowszym długogrającym albumem Love in Prague jest płyty zatytułowana „Two” wydana w 2018 roku we własnej wytwórni Off World Music.

Muzyka Love in Prague sięga swoimi korzeniami do zimno-falowych, minimalistycznych brzmień lat osiemdziesiątych. Zagłębiając się w twórczość Chloe i Benoita, wytrawny słuchacz z pewnością dostrzeże powiew twórczości Clan of Xymox, wspólnych dokonań Elisabeth Frazier i Robina Guthrie, czy bardziej współczesnych, przepełnionych mrokiem kompozycji Lebanon Honever oraz nastrojowych utworów Slowdive.

 

Artyści czerpią, lecz nie powielają, z niezwykłym wyczuciem uzupełniają klimatyczny coldwave swoim osobistym, wypracowanym stylem, tworząc oryginalne, interesujące kompozycje. Umiejętnie i subtelnie przeplatają chłodne rytmy z melodycznymi liniami basu, delikatnymi, tajemniczymi sekwencjami syntezatorów i nastrojowym brzemieniem gitary zahaczającej chwilami o klimaty bliskie stylistyce shoegaze, czy post-punka. Całości dopełnia melancholijny, eteryczny i jakby stworzony do współistnienia z muzyką śpiew Benoîta. Melodia i tajemniczy głos kuszą i zapraszają na spacer otulonymi przez zapadający zmrok wąskimi uliczkami, opustoszałymi mostami i placami pokrytymi wiekowym nierównym brukiem, pokonują czas, balansuje między teraźniejszością, a przeszłością, zacierając poczucie czasu. Wszystko to przenosi słuchacza do innej, nowej uduchowionej czasoprzestrzeni, odrywa od tego, co codzienne i oczywiste, zanurza w świecie uczuć ze wszystkimi doznaniami, które uczuciom towarzyszą.

 

Zanurzając się w dźwiękach i słowach bez trudu oddamy się marzeniom, wspomnieniom, pragnieniom, poczujemy nieodpartą chęć ucieczki przed samotnością i wszechobecnym we współczesnym świecie wyobcowaniem, dostrzeżemy, że miłość może wypełnić przestrzeń każdego miejsca na całym świecie, jeżeli jest w nas, jeżeli poczujemy ją w swojej duszy, jeżeli pozwolimy jej wzrastać i kwitnąć, będzie wszędzie.

 

Love in Prague dyskografia:

LP’s Two – 2018, Off World Music - Kup Płytę

Fallen angels – 2015, Unknown Pleasures Records

Ghost note – 2013, Kalinkaland Records EP’s Ice ages – 2011

Lost days – 2008

 

Oficialna strona Love in Prague

 

Facebook - https://www.facebook.com/loveinprague/

 

Szczególne podziękowania dla Chloé i Benoîta za przesłanie zdjęć do zilustrowania artykułu. Special thanks to Chloé and Benoît for the photos.

Love in Prague

( 02. 09. 2019 )

Magazyn Muzyczny Heart & Soul