Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Lahka Muza - Piesne Ticha recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

23 kwietnia 2024

HEVHETIA

Wyd. 24.04.2024

 

Swoją przygodę z muzyką rozpoczęli w 1984 roku, gdy istniała jeszcze Czechosłowacja. Przez czterdzieści lat działalności stali się najbardziej oryginalną i rozpoznawalną grupą słowackiej mrocznej, undergroundowej sceny. W tym roku grupa Lahka Muza świętuję jubileusz czterdziestolecia działalności artystycznej. Z tej okazji zespół zapowiedział wydanie nowego albumu oraz trasę koncertową.

Nowa dziewiąta, studyjna płyta zatytułowana Piesne Ticha będzie miała premierę 24 kwietnia 2024 i ukaże się nakładem koszyckiej wytwórni Hevhetia.

 

Gdy wiele lat temu po raz pierwszy usłyszałem muzykę Lahkiej Muzy i niepowtarzalny śpiew Gudrun, w jednej chwili zostałem oczarowany i zainfekowany ich artystycznym przekazem. Twórczość zespołu pozostała we mnie już na zawsze. Wracam do niej często, a informacja o kolejnym albumie niezmiernie mnie ucieszyła.

 

Muzykę zespołu trudno jest zdefiniować, tak naprawdę to nigdy nie chciałem tego robić. Poszukiwanie porównań, czy próba przyporządkowania do konkretnego gatunku w tym przypadku pozbawione są sensu. Lahka Muza stworzyła swoją jedyną i niepowtarzalną estetykę, a dotychczasowe dokonania słowackich muzyków stawiają ich w ścisłej czołówce najbardziej oryginalnych, tworzących obecnie zespołów.

 

Album Piesne Ticha pokazuje z jednej strony wierność tradycji i przywiązania do wypracowanego przez lata stylu, z drugiej udowadnia, że Lahka Muza to zespół, który w warstwie kompozycyjnej nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. To, co łączy wszystkie wydawnictwa Słowaków, to wyjątkowe, mroczne, hipnotyczne i nieoczywiste, zaskakujące brzmienie. Nie zabrakło go na również na płycie Piesne Ticha.  Transowy rytm zmieszany z syntezatorowymi  pasażami, który niczym dopełnienie sekretnego obrzędu wciągają słuchacza w sam środek tajemniczego misterium. Gitara przybiera tu humanoidalną postać, by recytować melodię w nieznanym, lecz poruszającym wyobraźnię języku. Jest w muzyce zespołu i śpiewie Gudrun coś nienazwanego i magicznego, niepojącego, a zarazem kuszącego i wciągającego bez reszty. Obcowanie z nią graniczy z szamańskim doświadczeniem, odurzeniem dźwiękiem niczym tajemniczą substancją, której moc porywa nas i przenosi w sam środek mrocznej opowieści. Uniwersalnej baśni, którą każdy może  wizualizować sobie na swój własny, osobisty sposób, podróżując w głąb własnej psychiki, by budzić śpiące, nieznane obszary wyobraźni. Każda z dziesięciu kompozycji z płyty Piesne Ticha, to pociągająca, tajemnicza historia. Gra z samym sobą, własną tożsamością, podczas której każdy może przejrzeć się w zwierciadle, by dostrzec w nim swoje skrywane pragnienia, uczucia i leki.

 

Piesne Ticha to muzyczna księga wypełniona skondensowanymi zaklęciami ukrytymi w strofach poruszających pieśni. Każdy, kto je dostrzeże, może ich użyć, by przenieść się do wymiaru, w którym balansując pomiędzy ciemnością, a światłem, niepokojem, a ukojeniem, tajemnicą, a odkryciem, poczuć niebywałą siłę i odkryć sekret wyjątkowej muzyki Lahkiej Muzy.

 

(pk)

 

 

Oficjalna strona zespołu Lahka Muza


Lahka Muza Facebook

 

 

 

Jeśli podoba Ci się to, co robimy  KLIKNIJ TU i wesprzyj naszą stronę.

 

Click HERE to support our website.