Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jovana - Jovana recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

18 kwietnia 2023

Wyd. 01.01.2023

Fabrika Records

 

Izolacja, stan zagrożenia, niepewność i lęk przed tym, co przyniesie kolejny dzień, wszystko to wyzwala mechanizmy obronne. Chęć przetrwania i uniknięcia destrukcyjnego oddziaływania świata na psychikę staje się czynnikiem sprawczym do podejmowania różnego rodzaju działań, również tych artystycznych. Właśnie w ten sposób, z pandemicznej izolacji i epidemicznego marazmu, zmaterializowała się Jovana, projekt Joanny i Dimitrisa, greckiego duetu, tworzącego pod nazwą Selofan.

 

Ateńskie mieszkanie stało się studiem, w którym otoczona analogowymi syntezatorami,  Jovana, dawała upust swoim emocjom, przekształcając je na tysiące dźwięków i słów. Efektem niezamierzonego, twórczego odosobnienia stało się wydanie pierwszej płyty projektu na początku 2023 roku.

 

Jovana to przekroczenie pewnej granicy, przejście do innego dźwiękowego wymiaru, nieco odmiennego niż ten prezentowany przez zespół pod szyldem Selofan. Greccy muzycy kreują nową muzyczną przestrzeń malując ją kolorami zaczerpniętymi z wielobarwnej stylistyki lat osiemdziesiątych, jednocześnie nie porzucając własnej artystycznej tożsamości, do której przyzwyczaili swoich fanów. Niczym przybysz z odległej galaktyki, Joanna hipnotyzuje swoim charakterystycznym chłodnym, surowym, tajemniczym śpiewem. Posypuje Ziemię gwiezdnym muzycznym pyłem, mieniącym się tysiącami barw. Pośród tanecznych i pozornie radosnych syntezatorów, wśród świateł odbijających się od wirującej dyskotekowej kuli, zabiera nas na surrealistyczny, pełen zadumy i melancholii spacer. Muzyczną przechadzkę, podczas której zacierają się granice pomiędzy rzeczywistością, a hipnotycznym snem. Czas i przestrzeń tracą znaczenie, a ateńskie ulice wydają się być bliżej kosmicznej przestrzeni, niż każde inne miejsce świata. Wędrując z Jovaną słuchamy jej opowieść, wyśpiewanej w pięknym i czarującym greckim języku. Opowieści o pragnieniu bliskości i miłości, zanikających międzyludzkich relacjach i lęku przed samotnością.

 

"Θα φεύγουν τα τρένα, θα μένουμε εμείς" ( pociągi odjadą, my zostaniemy ) – to pierwsze słowa, które usłyszymy na płycie. Oby stały się one proroctwem i niezależnie od tego, co zniknie i przestanie istnieć, niech Jovana zostanie z nami jak najdłużej.

 

Jovana Facebook

 

Jeśli podoba Ci się to, co robimy wesprzyj naszą stronę KLIKNIJ TU i postaw nam wirtualną kawę.