Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Grey Gallows - Garden of Lies recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

28 marca 2021

Wyd. 19 marca 2021

Cold Transmission 

 

Gdy przed rokiem świat został wywrócony do góry nogami, gdy artystom odebrano możliwość występów i „żywego” kontaktu z publicznością, dwaj muzycy z greckiej Patry - Dionisis i Konstantin nie popadli w apatię, intensywnie penetrowali mroczne muzyczne obszary lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, by w konsekwencji zebrać wszystko to, co we wspomnianych dwóch dekadach najbardziej oryginalne i pociągające. Efekt swych poszukiwań umieścili w niewidzialnym naczyniu, zmieszali, przefiltrowali, odparowali i odsączyli, by stworzyć czystą esencję, którą połączyli z własnymi, współczesnymi pomysłami. Uzyskali masę będącą artystyczną fuzją przeszłości i teraźniejszości.

Powstałą substancję podzielili na dziesięć części, każdą z nich przyprawili emocjami, przemyśleniami i wonnymi, kuszącymi dźwiękami. Całość ukształtowali niczym wykwintne specjały mistrzów kulinarnych, a następnie umieścili i zamknęli w specjalnym opakowaniu z napisem Garden of Lies.

Każdy, kto rozpakuje tajemniczą skrzynkę i “skosztuje” zamkniętych w niej dźwięków, przekona się że opracowana przez Greków receptura to gwarancja sukcesu.

 

Gotycki chłód, który pojawia się już w pierwszych taktach, towarzyszy słuchaczowi przez całą płytę. Mroczne linie basu, przeplatane melodyjnymi, nowofalowymi sekwencjami gitary Dionisisa, połączone z ezoterycznym tłem syntezatorów, balansowanie pomiędzy spokojem, a majestatycznym brzmieniem, perfekcyjnie zespolonym z nastrojowym, głębokim śpiewem Konstantina, tworzą niezwykłą, tajemniczą i wciągającą przestrzeń. W swych piosenkach powiadają o ludzkiej egzystencji, ukazując ją przez pryzmat uczuć, które nieustająco towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie. Znajdziemy tu bólu, cierpienie, miłość i to co nieuchronne - śmierć. W sferze muzycznej Grey Gallows wykraczają poza stereotypowe ramy i schematy, muzycy eksperymentują, przemierzają krainę ciemności, by nagle zaskoczyć słuchacza elektronicznym, synth-popowym brzmieniem, tak wyraźnie dostrzegalnym utworze Cold Hearts, dopełniają swoją twórczość pierwiastkiem kobiecej wrażliwości, zapraszając do współpracy Cleopatrę Kaido z ateńskiej grupy Meat Injection.

 

Garben of Lies, najnowsza płyta greckiego duetu Grey Gallows z pewnością zadowoli sympatyków mrocznych brzmień spod znaku gothic i darkwave, jak również słuchaczy chętnie powracających do klimatów coldwave i nowofalowego grania sprzed ponad trzydziestu lat.

Płyta ukazała się 19 marca 2021 nakładem niemieckiej wytwórni Cold Transmission.

 

Garden of Lies | Grey Gallows (bandcamp.com)

Grey Gallows band | Facebook

greygallows band - YouTube

Cold Transmission | Facebook