Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Daemonia Nymphe - Kołysanka Czarownic

<< Wróć do Aktualności

13 kwietnia 2021

 

 

 

Wiedźmy, czarownice...niepokoją, nękają, ich słowa pełne metafor i dwuznaczności, z taką mocą osaczają człowieka, że są w stanie nim zawładnąć. Niczym szatan kuszą obietnicą szczęścia, mówią o przyszłości, lecz jej nie kreują. Przewrotne i zwodnicze, skłaniają do działania, sprawiają że zło głęboko tkwiące w człowieku zaczyna przenikać na zewnątrz i staje się czynem, nawet jeśli sądzisz, że nosisz w swym wnętrzu dobro, to gdy ich posłuchasz - ulegniesz, a zło świata, które cię otacza, zawładnie twoim umysłem.

Jeśli pragniesz władzy, zjawią się i dadzą nadzieję, ujrzysz je, wychudzone i odrażające i mimo przerażenia uwierzysz, pokażą ci przyszłość, której pragniesz i skłonią do działania, jak Makbeta w słynnym dramacie Szekspira.

Stań się nim na chwilę, poczuj że jesteś Makbetem i posłuchaj jak wiedźmy, ustami gości, zaproszonych przez greckich muzyków z grupy Daemonia Nymphe, śpiewają dla ciebie kołysanki.

 

Grupa Daemonia Nymphe, którą tworzą Spyros Giasafakis i Evi Stergiou, powstała w 1994 roku w Atenach. Twórczość zespołu bazuje na muzyce starożytnej Grecji z wykorzystaniem starożytnych instrumentów. Występy Daemonia Nymphe śmiało możemy porównać do teatralnych misteriów, podczas których członkowie grupy przebrani w starożytne stroje i maski wykonują kompozycje, które w warstwie lirycznej nawiązują do hymnów homeryckich, czy poematów Safony poświęconych Panu, Zeusowi i Hekate. Zespół ma na koncie wiele kompozycji do przestawień teatralnych.

 

Witches' Lullaby ( Kołysanka czarownic ) została pierwotnie skomponowana jako muzyczna ilustracja do spektaklu Makbet, wyreżyserowanego przez Anastasię Revi i wystawionego w Teatrze Narodowy w Północnej Grecji. 31 marca 2021 Daemonia Nymphe wydali płytę zawierającą pięć utworów, kołysanek. Do wykonania każdej z nich greccy muzycy zaprosili artystów z wielu zakątków świata, pozostawiając każdemu swobodę tworzenia własnej autorskiej wersji opartej na melodii pierwotnej kołysanki, skomponowanej na potrzeby spektaklu. Efektem tej współpracy są cztery oryginalne kołysanki w wykonaniu pięciu zaproszonych do projektu artystów.

Płytę otwiera utwór zatytułowany Majo tachi no komori-uta w wykonaniu japońskiej wokalistki Hatis Noit. Kolejne kompozycje to La nana de las brujas zaśpiewana przez Hiszpankę Priscillę Hernandez, Canção de embalar das bruxas wykonana przez brytyjsko-portugalską artystkę Victorię Couper we współpracy z brytyjsko-tureckim wokalistą Reyhanem Yusufem, utwór Nanoúrisma ton magissón zaśpiewany przez grająca również na gitarze akustycznej i klasycznej Evi Stergiou. Płytę kończy Witches' Lullaby, utwór będący jednocześnie tytułem całego wydawnictwa, skomponowany i wykonany przez Daemonia Nymphe.

Słuchaczu pozwól, by czarownice zaśpiewały dla ciebie, poczuj ich siłę i spróbuj zastanowić się, czy nasze życie zostało zaplanowane, czy mamy nad nim kontrolę, czy uczestniczymy w spektaklu, będąc jedynie cząstkami boskiego, czy szatańskiego planu.

 

Daemonia Nymphe | Facebook

Music | Daemonia Nymphe (bandcamp.com)

Daemonia Nymphe - YouTube

daemonia nymphe (@daemonia_nymphe) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Spotify – Daemonia Nymphe