Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Blind Delon - La Metamorphose recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

24 kwietnia 2023

Wyd. 05.05.2023

Veyl Records

 

Bind Delon, projekt z Tuluzy, ma na koncie dwa długogrające albumu studyjne i wiele EP-ek. Francuscy muzycy tworzą i nagrywają od 2016 roku. Każde ich wydawnictwo zaskakuje pomysłowością, różnorodnością i oryginalnością. Mieszają style i podróżują przez różnorodne muzyczne krainy. Od nastrojowych, minimalistycznych, przesiąkniętych mroczną energią, lirycznych syntezatorowych pasaży prezentowanych na wydanej w 2019 roku, pierwszej płycie Discipline, przez ostrzejsze, zimne i mroczne, dynamiczne i porywające kompozycje, będące fuzją post-punka, synth – i darkwave, z albumu Chimères z 2020 roku.

 

5 maja 2023 ukaże się najnowsza płyta Blind Delon. Dzięki uprzejmości zespołu i wytwórni Veyl, mogliśmy zapoznać się z albumem La Métamorphose jeszcze przed oficjalną jego premierą.

Czym tym razem zaskoczą nas francuscy muzycy? Już przed pierwszym przesłuchaniem nie wątpiłem, że zaprezentują coś świeżego, nowego, a jednocześnie utrzymanego w swoim charakterystycznym mrocznym stylu.

 

Nie myliłem się, Mathis Kolkoz, Coco Thiburs,  i Thom Mayor sięgnęli po kolejne muzyczne formy, które w iście mistrzowski sposób połączyli z wykorzystywanymi dotychczas środkami muzycznego wyrazu. La Métamorphose to płyta eklektyczna,  wykraczająca poza schematy i sztywne muzyczne gatunki. Znajdziemy tu silnie zaakcentowane linie zimnego, a zarazem energetycznego basu połączone z mocnym, wgryzającym się w trzewia rytmem. Syntezatory balansujące między łagodnością, a agresywnym, kąsającym ciało dźwiękiem. Post-punkową gitarę, która w kilku utworach nabiera coraz silniejszego pędu, wymyka się spod kontroli, wkraczając na inny poziom i uderzając z postmetalową siłą, by za chwilę pozbyć się agresywności i dotykać z czułością i namiętnością, gładzić zmysły z najłagodniejszym wyczuciem.

 

Najnowszy album Blind Delon to przestrzeń różnorodna, w której znajdziemy wszystko to, co potrafi wyzwolić wszelkie możliwe emocje. Wszystko ma tu swoje miejsce, nic nie dominuje, nie walczy i niczego nie wypiera. Jest czas na szaleńczy taniec do utraty tchu, chwilę zadumy i odpoczynek, monumentalne misterium, niczym hymn na cześć wszechświata, czy obserwację wyimaginowanych obrazów, kinowy seans istniejący wyłącznie w wyobraźni. Są chwile, gdy czujemy że wszystko tu płonie, a z wnętrzności wyrywa się przerażający wrzask, by za chwilę jak w baśni, za sprawą niewidzialnej siły przenieść nas do miejsca, gdzie ciszę przerywają wyłącznie łagodne, delikatne i kojące dźwięki. Strach przeplatany błogostanem, szorstkość subtelnością, a szaleństwo równowagą.

Nieustająca metamorfoza, to ogromna siła płyty, albumu który skupia i kumuluje niezwykłą energię i wyobraźnię zespołu i zaproszonych do współpracy artystów – Fivequestionmarks, Curses, Maenad Veyl, The KVB i Poison Point, by wyzwalać ją podczas każdego przesłuchania La Métamorphose.

 

Merci à Blind Delon et à la maison de disques Veyl de nous avoir permis de découvrir en avant-première le nouvel album La Métamorphose.

 

Alex Knoblauch, merci beaucoup pour l'envoi des informations et des fichiers.

 

Blind Delon Facebook

 

Veyl Facebook

 

Jeśli podoba Ci się to, co robimy wesprzyj naszą stronę KLIKNIJ TU i postaw nam wirtualną kawę.