Magazyn Muzyczny Heart & Soul

<< Wróć do Recenzje

16 września 2022

Ataraxia, Pomegranate - The Chant Of The Elementals - recenzja płyty

Mistyczny i tajemniczy, od prawieków towarzyszący człowiekowi, obecny w wielu zakątkach świata, w wierzeniach, podaniach, mitologicznych przekazach wielu kultur. Granat, symbol jedności wszechświata, zmienności pór roku, obfitości, płodności i pomyślności,  życia i miłości, a jednocześnie żałoby i śmierci.

 

Ponoć powstał z krwi Dionizosa, rozszarpanego przez tytanów, a może to piękna Side zesłana przez zazdrosną Herę do świata podziemi stała się pierwszym drzewem granatu, możliwe że wyrósł jako krwawiące drzewo na grobie zachłannego na władzę króla Teb, Eteoklesa?

Był i jest…w Biblii, Koranie, na obrazach Botticellego, Angelico, Lippiego, jest w noworocznej tradycji Grecji

i Izraela, być może to owoc granatu trzymała w dłoni Ewy, gdy zerwała go z drzewa poznania dobra i zła, jest i był… jest również w tytule najnowszej płyty grupy Ataraxia.

 

Pomegranate – The Chant of the Elementals, to 28 album w dorobku włoskiego zespołu Ataraxia.

 

Tak, jak wyjątkowy owoc drzewa granatu podróżuje się przez kraje, miejsca, kultury, kolejne epoki, zaznaczając swoją obecność, tak również niepowtarzalna twórczość Ataraxii, nie zważa na czas, granice i odległości, przemierza wszelkie zakątki globu, chłonie kulturę i sztukę każdego z nich, by połączyć w dzieło doskonałe, które potrafi oczarować słuchacza i porwać w wyjątkową muzyczną podróż.

 

Trudno uwierzyć, by płyta włoskich mistrzów powstała li tylko w studiu nagraniowym, bliżej jej do tajemnej, zamkowej pracowni alchemika, niż do pomieszczenia wypełnionego splątanymi labiryntem kabli elektronicznymi urządzeniami. Pracowni, w której dźwięki i słowa, niczym tajemnicze, aromatyczne i życiodajne składniki przepływają przez alembik, tworząc muzyczną substancję. Nową jakość, muzyczno-liryczną ambrozję dla wszystkich, którzy zapragną  jej skosztować i pozwolą, by przeniknęła do najdalszych zakamarków ciała i umysłu, zapewniając udział w niezwykłej, duchowej, mistycznej uczcie, podczas której znikną granice czasu i przestrzeni. Nowa płyta Ataraxii przenosi słuchacza do poetyckiej krainy, gdzie królują czyste, nieskalane emocje balansujące między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Przestrzeni, gdzie jasność zwycięża mrok, kładąc kres wszystkiemu, co dotychczas dręczyło ciało i duszę. Miejsca, w którym przepełnione miłością, łaską i pięknem, królestwo Afrodyty graniczy z pełną szaleństwa, rozkoszy i ekstazy krainą Dionizosa, gdzie będzie nam dane doświadczyć katharsis i dotrzeć do kresu alchemicznego doświadczenia.

 

Album Pomegranate nie pierwszy raz udowadnia, jak silny jest związek twórczości Ataraxii z naturą, historią, mitologią, religią, dawnymi wierzeniami i światem pogańskim. Mistyka przeplata się tu z poezją. Tajemnicze rytualne, archaiczne dźwięki wspomagane współczesnym instrumentarium połączone z liryczną magią śpiewu Francesci Nicoli tworzą perfekcyjną fuzję realnej rzeczywistości z duchowym światem przesyconym czarami i mistycyzmem, świata ziemskiego z kosmosem. Realne postaci pospołu z niewidzialnymi duszami, przemierzają przestrzeń, w której żywioły natury nie niosą zniszczenia, lecz koją i ofiarowują wolność, a ogień nie zamienia wszystkiego w popiół i zgliszcza, nie parzy, oczyszcza bezboleśnie i wyostrza zmysły, by jeszcze lepiej móc chłonąć uczucia.

 

Płyta Pomegranate – The Chant Of The Elementals, zostanie wydana przez grecką wytwórnię The Circle Music. Album ukaże się w kilku formatach - cyfrowym, na płycie CD z 16-stronicową książeczką ( z dodatkowym utworem Amethyst ), w limitowanej edycji 1000 sztuk jako digipack A5 z broszurą ( również z bonusowym utworem Amethyst ), w limitowanej edycji 500 sztuk na złotym winylu z książeczką oraz w limitowanej edycji 200 sztuk w formie luksusowego pudełka zawierającego płytę winylową w złotym kolorze, czarny winyl, CD digipack oraz zapinaną na zamek bluzę.

 

Wyd. The Circe Music

Data premiery 21.09.2022

 

Dziękujemy bardzo wytwórni The Circle Music oraz grupie Ataraxia, za możliwość przesłuchania płyty przed jej oficjalną premierą.