Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Aspect Noir - Chaos Reigns recenzja płyty

<< Wróć do Recenzje

07 grudnia 2021

Tempere powstało w osiemnastym wieku, za panowania Gustawa III, szybki rozwój sprawił że stało się najbardziej uprzemysłowionym miastem Finlandii, zyskując miano „fińskiego Manchesteru”. Dziś słynie nie tylko z przemysłu, także z licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych. Tempere to również światowa stolica sauny.

To właśnie tu Aku, Lina i Petteri powołali do życia grupę Aspect Noir.

W czerwcu 2021 po raz pierwszy zaprezentowali swoją twórczość publikując na platformie Bandcamp pierwszy singiel zawierający trzy utwory. Pół roku później, nadszedł czas na pełnowymiarowy debiut, 4 grudnia ukazała się pierwsza płyta Aspect Noir zatytułowana Chaos Reigns.

 

Próżno szukać tytułowego chaosu w kompozycjach zespołu, z pewnością nie on króluje na debiutanckim krążku Finów. Już pierwsze dźwięki sprawiają, że zostajemy porwani przez niewidzialny wir, który zanurza nas coraz głębiej i głębiej w substancji powstałej z połączenia silnych emocji, rytmu tętniącego życiem miejskiego organizmu i napływającego z dalekiej północy chłodu. Mroczny nastrój romansuje tu naprzemiennie z porywającą przebojowością i nastrojową zimnofalową melodyką, tworząc fabułę splecioną z przesyconego chłodem śpiewu, porywającego dialogu minorowych gitar na tle delikatnych, budujących nastrój elektronicznych dźwięków.

Muzyka Aspect Noir to fascynująca wyprawa do zgoła innej Finlandii, niż ta, którą zwykliśmy oglądać w przedświątecznych spotach telewizyjnych. Jeśli spotkamy na drodze brodatego starca, z pewnością nie będzie niósł na plecach worka pełnego kolorowych prezentów, jego oczy będą białe, jak lodowiec, twarz na równi przerażająca, co fascynująca, a opowieść, którą nas uraczy, tak hipnotyzująca i pociągająca, jak płyta Chaos Reigns, że pragnienie, by wysłuchać jej ponownie zostanie z nami już na zawsze.

 

https://www.facebook.com/aspectnoirband