Magazyn Muzyczny Heart & Soul

Antipole & Kill Shelter - A Haunted Place recenzja

<< Wróć do Recenzje

29 marca 2021

Wyd. 26.03.2021

Manic Depression Records

 

Płyta A Haunted Place, to wynik współpracy brytyjskiego zespołu Kill Shelter oraz norweskiej grupy Antipole. Pomysł na wspólny album zrodził się w 2019 roku, Pete Burns i Karl Morten Dahl połączyli siły, czego konsekwencją jest wydana 26 marca płyta.

A Haunted Place to wypadkowa nurtów reprezentowanych przez zespoły, mieszanka darkwave i elektroniki z zimną falą. Muzycy nie porzucając swoich indywidualnych stylów, stworzyli nową muzyczną jakość, dzieło kompletne, będące przykładem perfekcyjnego duchowego porozumienia. Wznieśli budowlę na kształt niewidzialnego, złożonego z dźwięków mostu łączącego Trondheim z Edynburgiem, skonstruowanego z pieczołowicie dopasowanych do siebie elementów. Chłodny, mroczny, mechaniczny i na pozór monotonny rytm perkusji i mgliste linie basu łączą się i mieszają z rzewnym, przepełnionym melancholią i efemerycznym blaskiem, dialogiem gitar.

Mrok i jasność nie są tu antagonistami, kontrastują by pełniej zobrazować emocje i przemyślenia, które twórcy pragną nam przekazać, a mieszanka euforycznego szaleństwa z melancholią i mrocznym romantyzmem, to lustrzane odbicie uczuć i odczuć, które towarzyszą człowiekowi przez całe jego życie. Pete i Karl zapraszają słuchacza do poznania bardzo osobistych, egzystencjalnych historii, które skłaniają do przemyśleń, analiz i zadumy nad kruchością ludzkiego istnienia. To podróż w głąb siebie, studium samotności i izolacji, zderzenia ze słabościami i uzależnieniami, smutkiem, jako konsekwencją utraty kogoś bliskiego, mierzenia się z wyrzutami sumienia i próbą pogodzenia z tym co nieuniknione i ostateczne.

Album A Haunted Place to próba obserwacji i analizy własnych stanów emocjonalnych, przeżyć, doznań psychicznych i wszelkich uczuć, które targają człowiekiem, spojrzenie w głąb siebie i przeanalizowanie własnej świadomości.

Wspólny album Antipole i Kill Shelter nie jest wyłącznie doznaniem muzycznym, to płyta, która prócz przyjemności słuchania, może stać się przyczynkiem do introspekcji, a w konsekwencji lepszego poznania samego siebie.

 

Kill Shelter

Pete Burns: śpiew, gitary, bas, syntezatory, programowanie 

Antipole

Karl Morten Dahl: gitary

 

Kill Shelter | Facebook

Antipole | Facebook

Music | Kill Shelter (bandcamp.com)

Music | Antipole (bandcamp.com)

Manic Depression Records & Events | Facebook